Wymagany Flash Player w wersji 7 lub wyłšczona obsługa Java Script.

 
Czerwony Kapturek

30 maja w godzinach rannych odbyła się prapremiera przedstawienia teatralnego „Czerwony Kapturek” w wykonaniu dzieci 5,6-letnich. Widownię stanowiły przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych, dyrekcja i nauczyciele.
Młodzi aktorzy tak doskonale poradzili sobie z trudną sztuką wcielania się
w role bohaterów znanej bajki, że przedstawiciel „maluchów” uronił kilka łez
ze strachu przed wilkiem. 
W godzinach popołudniowych miała miejsce premiera tegoż przedstawienia.
Na widowni zasiedli rodzice małych aktorów. Niestety, tej grupy wiekowej nie udało się nam przestraszyć i jeżeli pojawiły się jakieś łzy, to były to łzy wzruszenia.
My, cały personel przedszkola, gratulujemy dzieciakom doskonałych występów i życzymy w przyszłości sukcesów na deskach teatrów.
 
 
 
 
 
  

 
3 Maj

WIWAT TRZECI MAJ pod takim hasłem 5 maja 2014r (poniedziałek) odbyła się uroczystość dla rodziców dzieci 6-letnich upamiętniająca 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Dzieci ubrane w odświętne stroje zaprezentowały program artystyczny, z dużym przejęciem wcieliły się w postacie bohaterów tamtych czasów recytując wiersze, śpiewając piosenki patriotyczne przy akompaniamencie pana Tomasza Dąbrowskiego. Na koniec dzieci zatańczyły poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. 
Po zakończeniu części artystycznej głos zabrał Pan Dyrektor Krzysztof Janik, który podziękował dzieciom za występ, wspomniał także o rocznicy i wydarzeniach tamtego okresu.
Rodzice za piękny występ nagrodzili swoje pociechy gromkimi brawami, byli bardzo wzruszeni. 
Organizowane tego typu uroczystości pomagają w patriotycznym wychowaniu młodego pokolenia, rozbudzają miłość do ojczyzny, uczą szacunku do jej tradycji i historii.
  
 
 
 
  
 
 

 
Dzień Matki

„Mama i ja” pod takim hasłem w dniu 26 maja odbyła się uroczystość w grupie dzieci 3 -letnich z okazji „Dnia Matki” Nauczycielki: Jolanta Nowak i Iwona Bąkowicz złożyły najserdeczniejsze życzenia z okazji obchodzonego święta. Dzieci 3-letnie oswajając uczucie tremy podczas wystąpień publicznych w poczuciu szacunku dla mamy zaprezentowały indywidualnie i grupowo wiersze
i piosenki. Taniec Polki Rodzinnej z mamą był prawdziwą przyjemnością. Swoimi występami 3latki 
wyraziły wielką miłość i szacunek dla mam oraz podziękowały za codzienny matczyny trud. 
Mamy ze wzruszeniem, gromkimi brawami nagradzały dzieci. Maluchy wręczyły Mamom przygotowane upominki. Na zaproszonych czekał słodki poczęstunek. Uroczystość ta sprawiła wszystkim obecnym dużo radości i wzruszeń.
 
   
   
 
 
  
   
    
  

 
Wycieczka do Straży

W dniu 21.05.2014r grupa dzieci 3-4-letnich (oddział II)odbyła wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku. Dzieci poznały wozy strażackie o rożnym przeznaczeniu, słuchały relacji strażaków o akcjach w których ostatni uczestniczyli. Odwiedziły pomieszczenie w którym strażacy przyjmują zgłoszenia i byli świadkami zgłoszenia i wyjazdu strażaków do gniazda os. Wszyscy byli bardzo podekscytowani i zadowoleni.
 
 
 
 
  
 
  

  
„Przedszkolaki w bibliotece”

W ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek dla grupy dzieci 4, 5, 5-6 i 6- letnich zorganizowane zostały w dniach 8-9 maja 2014r. wycieczki do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 1 przy ul. Batorego w Radomsku. 
Celem wycieczki było kształtowanie zainteresowań czytelniczych dzieci poprzez poznawanie popularnych utworów literatury dziecięcej.
Przedszkolaki poznały zasady korzystania z książek, czasopism zgromadzonych w bibliotece, czytelni. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały książki, słuchały utworów w interpretacji bibliotekarki- Pani Agnieszki Kucharskiej.
Pobyt w bibliotece dostarczył dzieciom dużo wrażeń, przedszkolaki przekonały się, że książka jest źródłem ciekawych przeżyć, wiedzy i rozrywki.
Obserwując zachowanie dzieci, należy stwierdzić, że bibliotece przybędzie wkrótce dużo nowych, młodych czytelników z Przedszkola nr 1.

Opracowanie: J. Grzegorczyk
  
 
 
 
   
 
   

    
„W Królestwie Króla Maciusia I”

29 kwietnia 2014r. (wtorek) grupa dzieci 5 i 6-letnich brała udział w happeningu „W Królestwie Króla Maciusia I” organizowanym przez ZSG nr 7 w Radomsku w ramach organizacji projektu „Lajkujemy Korczaka”.
Przedszkolaki przebrane za postać z dowolnej bajki uczestniczyły w zabawach muzyczno- ruchowych organizowanych na terenie Parku Świętojańskiego. Następnie w MDK obejrzały przedstawienie pt. „Król Maciuś I” w wykonaniu uczniów ZSG nr 7 w Radomsku, odpowiadały na pytania dotyczące znanych bajek i baśni dla dzieci, obejrzały film prezentujący cykl działań w ramach projektu edukacyjnego „Lajkujemy Korczaka”.

Opracowanie: J. Grzegorczyk
 
 
 
  

 
X Radomszczański Dzień Ziemi

 W dniu 25.04.2014 r. grupa dzieci 6-letnich (oddział VI) uczestniczyła w X Radomszczańskich Obchodach Dnia Ziemi p.n. „Zmieniaj klimat – nie nawyki”, które odbyły się w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku. Dzieci wystąpiły z inscenizacją słowno-muzyczną pod tytułem „Zmieniaj nawyki aby chronić klimat”. Przedszkolaki zajęły II miejsce w konkursie.

Ponadto dzieci 6-letnie zdobyły jeszcze jedną nagrodę – II miejsce za wykonanie plakatu ekologicznego pt. „Globalne ocieplenie”.

Za zdobycie II miejsca w dwóch kategoriach konkursu ekologicznego grupa otrzymała cenne nagrody rzeczowe.
  
 
   

 
Wielkanocne spotkanie muzyczne

W dniach 15i 16.04.2014r. (wtorek, środa) dzieci naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniach wielkanocnych. Miały możliwość wykazania się w konkurencjach sprawnościowych ( toczenie jajka slalomem, przejście z jajkiem na łyżce przez tor przeszkód, obieranie jajek na czas ), w tańcach i zabawach przy muzyce ( zabawa : "Taniec piskląt", taniec "Kaczuchy" ). Dzieci zaprezentowały swoją wyobraźnię i inwencję podczas zabaw dramowych i pantomimicznych np.: "Jakie to zwierzątko?". Prezentowały swoje umiejętności wokalne śpiewając piosenki związane z wiosną i zbliżającą się Wielkanocą.Przedszkolaki wykazały się spostrzegawczością i dużą wiedzą na temat tradycji Świąt Wielkanocnych.

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał przepis do samodzielnego wykonania kurczaka z wełny oraz wielkanocną malowankę.

A oto kilka zdjęć upamiętniających nasze zabawy:
 
   
   
   
    
   
   
   
   
   
   

  
Z wizytą w salonie fryzjerskim

Dzieci czteroletnie 8.04.2014r.(wtorek) odwiedziły salon fryzjerski. Pani fryzjerka pokazała przedszkolakom jakich urządzeń, narzędzi i kosmetyków potrzebuje do wykonywania swojego zawodu. Dowiedzieliśmy się , że szczotka do czesania wykonana jest z włosia dzika. Chętne dzieci mogły sprawdzić jak działa suszarka stojąca, karbownica.Odważni zasiedli na fotelu fryzjerskim i poddali się Pani fryzjerce , która uczesała im nowe fryzury. Na pożegnanie każdy otrzymał od Pani Eweliny upominek: lizaka i fantazyjny ołówek. Podziękowaliśmy kwiatami wiosennymi i uśmiechnięci wróciliśmy do przedszkola.
 
   

  
Witamy wiosnę

9.04.2014 r.( Środa) w grupie dzieci 3-4- letnich ( oddział II) odbyła się uroczystość dla rodziców „ Witamy wiosnę” przygotowana pod kierunkiem wychowawcy pani Barbary Mosińskiej. Dzieci zachwyciły gości pięknymi, różnobarwnymi strojami- Pani Wiosny, motyli, biedronek, pszczółek, kwiatów, wiosennego malarza itd. Całość dopełniła piękna dekoracja. Wiosenny nastrój wzbogaciły występy dzieci, które z olbrzymim przejęciem wcieliły się w wiosennych bohaterów recytując wiersze i śpiewając piosenki przy akompaniamencie pana Tomasza Dąbrowskiego. Doskonałym pokazem umiejętności muzycznych dzieci był występ „ wiosennej orkiestry”, która ze świetnym poczuciem rytmu bawiła gości grą na instrumentach perkusyjnych. Zachwytom i oklaskom nie było końca. Mali aktorzy stanęli na wysokości zadania i spisali się wyśmienicie. Dopełnieniem uroczystości było wręczenie rodzicom wiosennych upominków, własnoręcznie przygotowanych przez dzieci , oraz słodki poczęstunek. Gratulujemy wychowawcy świetnego pomysłu, a wychowankom doskonałego kunsztu aktorskiego. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Opracowanie: Jolanta Nowak
 
 
 
 
 
  

 
„Woda źródłem życia”

W miesiącu marcu, w ramach obchodów Światowego Dnia Wody, w przedszkolu zorganizowany został happening p/h „Woda źródłem życia”. Podczas zajęć i zabaw badawczych dzieci dowiedziały się o właściwościach wody, poznały znaczenie wody dla życia człowieka, roślin i zwierząt. 27 marca przedszkolaki przemaszerowały ulicami osiedla przy ul. Miłej. W elementach ubrania dominował kolor niebieski, a jego dopełnieniem były balony, kwiaty w tej samej barwie oraz transparenty z hasłami m.in.: „Szanuj wodę”, „Czysta woda zdrowia doda” czy „Nie ma życia bez wody”. Podczas przemarszu dzieci rozdawały mieszkańcom ulotki nawołujące do oszczędnego korzystania z wody, recytowały krótkie rymowanki np. „Czy to wtorek, czy środa, czysta woda sił nam doda; 
więc oszczędzaj ją codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”.
Celem happeningu było zwrócenie uwagi mieszkańców na zagadnienia dotyczące wpływu czystej wody na nasze środowisko i zdrowie.

Opracowanie: J. Grzegorczyk
 
 
 
 
 
  
 
 

 
WITAJ WIOSENKO!
(zabawy terenowe na powitanie wiosny)

21 marca 2014r. - pierwszego dnia wiosny – przedszkolaki spotkały się w ogrodzie przedszkolnym, by pożegnać zimę i powitać wiosnę. Wszyscy podziwiali zrobioną przez grupę 3,4-latków Marzannę.

„Marzanno, Marzanno

ty zimowa panno,

my ciebie żegnamy,

bo wiosnę witamy!”

Po tych słowach podpalono umieszczoną w piaskownicy kukłę, która doszczętnie spłonęła przy burzy oklasków dzieci. A ponieważ pogoda wyjątkowo dopisała, powitaliśmy WIOSNĘ aktywnie – zabawami terenowymi. Były więc: wyścigi „Kto pierwszy do drzewa?”, zabawa w „Zielonego berka”, „Wiosenny korowód” oraz zabawy i pląsy przy wiosennych piosenkach. Szukając wiosny wokół przedszkola znaleźliśmy mnóstwo kwitnących stokrotek i biedronki. Dzieci stwierdziły:”To już wiosna!”

Tak przedszkolaki z naszego przedszkola powitały wiosnę.
  
 
 
 
   
 
 

 
Wycieczka do lasu

W dniu 19.III.2014r. (środa) dla dzieci 6-letnich (z oddziału V i VI) zorganizowana została wycieczka do lasu. Przedszkolaki brały udział w projekcie edukacyjnym Nadleśnictwa Radomsko p/h „Czy sarna jest żoną jelenia?- multimedialna edukacja ekologiczna na ścieżce edukacyjnej Strzałków”. Zajęcia w Izbie Edukacyjnej prowadziła Pani leśnik- Izabela Randak, która w sposób niezwykle ciekawy opowiadała dzieciom o zwierzętach i roślinach charakterystycznych dla środowiska leśnego. Sześciolatki rozpoznawały i nazywały zwierzęta leśne (wykorzystanie stołów edukacyjnych), rozróżniały drzewa iglaste: sosna, jodła…, nazywały pierwsze wiosenne kwiaty: przebiśniegi, zawilce, przylaszczki, krokusy…, rysowały, słuchały głosów ptaków. Podczas spaceru do szkółki leśnej obserwowały etapy powstawania drzewa. 
Podczas zajęć prowadzonych przez Panią Izabelę Randak dzieci poszerzały wiadomości dotyczące środowiska leśnego, wzbogacały zasób słownictwa o nazwy zwierząt, roślin, poznały zasady prawidłowego zachowania się w lesie.
Na koniec zajęć przedszkolaki otrzymały upominki ufundowane przez Nadleśnictwo Radomsko.

Opracowanie: J. Grzegorczyk
 
 
 
 
 
   
 
 

 
„Bo najważniejsze nasze zdrówko”

Dzieci 6- letnie przygotowały montaż słowno- muzyczny o tematyce zdrowotnej.

W przygotowanym programie artystycznym zaprezentowały m.in. wiersze „Chory kotek” St. Jachowicza, „Katar” J. Brzechwy, „Warzywa”, „Cukierki”, inscenizacje „Grypa na łące”, piosenki „Witaminki”, „Gimnastyka”, „Hymn zdrowych dzieciaków” i tańce. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali prezentowane umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne.

11.03.2014r. (wtorek) został przedstawiony emerytowanym pracownikom oświaty Sekcji Emerytów i Rencistów Zarządu Oddziału ZNP w Radomsku

z okazji Dnia Kobiet. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły przygotowane upominki – papierowe kwiaty.

14.03.2014r. (piątek) dzieci 6-letnie przedstawiły ten montaż swoim rodzicom, rodzice byli bardzo wzruszeni, bardzo im się podobały występy ich pociech.
18.03.2014r. (wtorek) dzieci 6-letnie również zaprezentują to swoim kolegom i koleżankom z przedszkola.

Na koniec każdego występu dzieci nagradzane były gromkimi brawami. 
  
 
 
 
 
 
 
 

 
Wycieczka do Sądu

20 lutego 2014r. dzieci 6-letnie uczestniczyły w wycieczce do Sądu Rejonowego w Radomsku. Naszym przewodnikiem była Pani Wioletta Krawczyk (mama Laury z tej grupy) – wiceprezes Sądu Rejonowego. Przedszkolaki podczas wycieczki poznały budynek sądu, jego pomieszczenia m.in. salę rozpraw, wydział ksiąg wieczystych, „niebieski” pokój.Uczestniczyły również w przedstawieniu pt. „Mucha w sądzie” w wykonaniu pracowników Sądu - następnie poznały rolę i zadania prokuratora, adwokata i sędziego. Dla dzieci został przygotowany również słodki poczęstunek. Wycieczka do Sądu Rejonowego w Radomsku dostarczyła dużo niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

Pani Wioletcie Krawczyk bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.
 
 
   

 
Dzień otwarty

Dnia 04.03.2014r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Radomsku odbył się „Dzień Otwarty”. Tego dnia szkołę odwiedziły dzieci 6-letnie z Publicznego Przedszkola nr 1. Przedszkolaki miały okazje zwiedzić budynek szkoły, obejrzeć przedstawienie pt. „Nasza Szkoła” w wykonaniu uczniów PSP Nr 2.
Dnia 06.03.2014r. dzieci 5 i 5-6 letnie odbyły wycieczkę do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7.
Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji:
- pokaz tańców min. Samba w wykonaniu pary tanecznej uczniów szkoły;
- zajęcia edukacyjne uczące postępowania przed atakiem psa, elementem tych zajęć, była nauka postawy ochronnej tzw. „żółwika”, bohaterem tych zajęć był pies owczarek nizinny Pon-y z opiekunem;
- udział w zajęciach przyrodniczo-ekologicznych, które odbyły się w salach lekcyjnych klas młodszych, poznały tajniki tablicy interaktywnej;
- przedstawienie teatralne pt. „Bajki znane i lubiane” w wykonaniu uczniów klas młodszych;
Na zakończenie na dzieci czekał słodki poczęstunek w świetlicy szkolnej.
Przedszkolakom rozpoczynającym od września naukę w szkole życzymy samych dobrych ocen i sukcesów w nauce. 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
„Radomsko moje miasto”

W miesiącu lutym 2014r. w przedszkolu dla dzieci i ich rodziców zorganizowana została wystawa pt. „Radomsko moje miasto”. Na zdjęciach, fotografiach, ilustracjach zamieszczonych na wystawie można znaleźć wiele budynków, budowli, miejsc charakterystycznych dla miasta Radomska np. kościół św. Lamberta, Muzeum Regionalne, Miejski Dom Kultury i inne. Wystawa pokazuje miasto Radomsko współcześnie oraz jak wyglądało w dawnych czasach. W jednej z książek można zobaczyć nasze przedszkole sprzed 35 lat.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy.

Opracowanie: J. Grzegorczyk
  
  
  
  
  
  
   

  
Dzień kolorowych kropek

17 lutego 2014r. dzieci wszystkich grup wiekowych naszego przedszkola uczestniczyły w zabawach z okazji Dnia kolorowych kropek. Przedszkolaki wraz ze swoimi Paniami wychowawczyniami w tym dniu były ubrane w kolorowe kropki.
Panie prowadzące przygotowały wiele zabaw, konkursów i konkurencji sprawnościowych. Dzieci między innymi przeliczały i doklejały piegi Pana Kleksa, rzucały kołem na laskę, rysowały po kropkach, toczyły piłki z miejsca na wyznaczone miejsce, próbowały swoich sił w kręceniu kołem hula-hop, rzucały do celu zgniecioną gazetą. 
Dzień pełen wrażeń i zabaw zakończył się wspólnym tańcem Ramaja.
  
 
 
 
 
 

 
Bal karnawałowy

W dniu 7.02.2014 r. w piątek w naszym przedszkolu dla wszystkich grup wiekowych odbył się tradycyjny bal karnawałowy. Zabawę taneczną oraz konkursy karnawałowe artysta z grupy „ Amadeus” z Łodzi. W tym też dniu wykonywane były pamiątkowe zdjęcia przez profesjonalnego fotografa.

Dzieci z oddziały I- 3-latki, II- 3, 4- latki oraz III- 4-latki w pięknych karnawałowych strojach bawiły się w godzinach 9.00-12.00 w sali wśród kolorowej scenerii p.t „U Pluszowego Misia”

Zabawa była znakomita, wszystkim dopisywał wesoły nastrój, nie brakowało ochoty do tańców i pląsów w rytm znanych utworów i piosenek z dziecięcego repertuaru. W dobry humor wprowadzały dzieci liczne konkursy np. „ Na najdłuższy okrzyk „huraaa..” którego zwycięzcami zostali : Maja Sankowska z gr.I i Kacper Chachulski z gr. III, a także konkurs na „ króla” i „królową” balu.Wszyscy uczestnicy zabawy w swoich pięknych strojach karnawałowych obdarowani zostali mianem „ królowej” bądź „króla” balu. W przerwach zabawy dzieci częstowane był słodkim poczęstunkiem z napojami.

Dzieci z grup;5 ,5-6 ,6-latków brały udział w balu karnawałowym w godzinach 12:00-16:00. W trakcie wspólnej zabawy z koleżankami i kolegami ze starszych grup wiekowych,przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych konkursach, korowodach i pląsach. Wśród dziecięcych strojów karnawałowych "królowały" przebrania: księżniczek, wróżek, aniołków, wesołych zwierzaków: kotków i piesków oraz piratów, kowbojów i spider-manów. Wszystkie dzieci czerpały radość ze wspólnej, wesołej zabawy.

Dzień ten dał dzieciom wiele atrakcji, rozrywki, radości i zadowolenia. Szkoda, że tak szybko minął naszym wychowankom.
 
  
 
 
 
 
 
 
 

Wycieczka do zimowego lasu

Dnia 13.02.2014r. (czwartek) dla dzieci 5-6 i 6- letnich zorganizowana została wycieczka autokarowa do lasu (dzielnica Wymysłówek). Razem z nami pojechała Pani Izabela Randak- pracownik Nadleśnictwa Radomsko.
Celem wycieczki była obserwacja i dokarmianie zwierząt leśnych przy paśniku- zrozumienie przez dzieci potrzeby opiekowania się, systematycznego dokarmiania i pojenia zwierząt zimą ze względu na trudne warunki bytowania, szczególnie zwierząt żyjących na wolności, jak sarny, jelenie, dziki.  Podczas wycieczki dzieci poznały pracę leśniczego, jej role i znaczenie w opiekowaniu się lasem i zwierzętami w nim przebywającymi.

Wszystkim rodzicom za pomoc w przynoszeniu przez dzieci smakołyków dla zwierząt leśnych (warzyw, owoców, siana, żołędzi, inne) bardzo dziękujemy. 

Opracowanie: J. Grzegorczyk
 
 
 
 
 

WIECZÓR KOLĘD

Chcąc nieco przedłużyć magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia 14 stycznia 2014r. dzieci 4-letnie zaprosiły swoich rodziców na wieczór kolęd i poezji dziecięcej. Wśród blasku świec i choinki dzieci zaprezentowały pastorałki, piosenki oraz wiersze o tematyce świątecznej. Rodzice zaś w ramach akcji „Czytające rodziny” prezentowali dzieciom utwory literatury dziecięcej.
Nie zabrakło oczywiście wspólnie śpiewanych kolęd.
Na zakończenie wszystkich zaproszono na słodki poczęstunek przygotowany przez panie kucharki.
  
   
   

 
„DZIEŃ BABCI I DZIADKA”

„Kocham Babcię i Dziadka” – pod takim hasłem w dniu 17 stycznia odbyła się uroczystość dla zaproszonych gości. Pan Dyrektor Krzysztof Janik złożył najserdeczniejsze życzenia z okazji obchodzonego święta. Dzieci 5-letnie ubrane w odświętne stroje z uśmiechem na ustach wyszli na scenę, gdzie w przygotowanym programie artystycznym zaprezentowały wiersze ,piosenki i tańce. Taniec Polki z Babcią i Dziadkiem był prawdziwą przyjemnością. Swoimi występami mali artyści wyrazili wielką miłość i szacunek do babć i dziadków oraz podziękowali za ciepło i dobro, które otrzymują od nich każdego dnia. Dziadkowie z uwagą przyglądali się występom wnuków, nagradzając ich gromkimi brawami. Przedszkolaki wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki. Na zaproszonych gości czekał słodki poczęstunek, nie zabrakło też pamiątkowych fotografii. Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka sprawiła wszystkim obecnym dużo wzruszeń, radości i dumy.
  
 
 
 
  
 
 
 

 
Jasełka w przedszkolu

Niewątpliwie okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pachnący, pełen magii, radości. Dnia 20 grudnia 2013r.dzieci 6-letnie pod opieką Pani Beaty Wolskiej przedstawiły Jasełka Bożonarodzeniowe dla dzieci 5-letnich i 5,6-letnich. W przepięknej scenografii, przy blasku świec, w miłej świątecznej atmosferze dzieci odegrały swoje role. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali prezentowane umiejętności recytatorskie i wokalne. Po zakończeniu jasełek w przedszkolu była okazja do przełamania się opłatkiem i złożenia życzeń świątecznych przez Pana Dyrektora Krzysztofa Janika, następnie wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu. By tradycji stało się zadość na stole pojawiła się zupa grzybowa, ryba i inne smakołyki przygotowane przez Panie z kuchni przedszkolnej.
 
 
 
 
 
 
 
   

  
„Dokarmiajmy ptaki zimą”

18 grudnia 2013r. (środa) dla grupy dzieci 5, 5-6 i 6-letnich zorganizowane zostały zajęcia edukacyjne pt. „Dokarmiajmy ptaki zimą”.
Zajęcia poprowadziła Pani Izabela Randak z Nadleśnictwa Radomsko, która w niezwykle ciekawy i interesujący sposób opowiadała przedszkolakom o zwyczajach ptaków przebywających w czasie zimy w Polsce. Pani leśnik zachęcała dzieci do systematycznego dokarmiania ptaków w okresie zimowym. 
Nasze przedszkole otrzymało od Nadleśnictwa Radomsko gotową karmę dla ptaków, która zostanie wyłożona w ogrodzie przedszkolnym.

Opracowanie: J. Grzegorczyk
 
 
 
 
 

 
Rozstrzygnięcie konkursu rodzinnego pt. „Zapachniało gałązką świerkową”

Na konkurs wpłynęło 61 prac (63 uczestników). Komisja konkursowa w składzie: Pani Agnieszka Wieczorek, Pani Anita Rutkowska, Pani Barbara Mosińska przyznała:

15 – I nagród
19 – II nagród
27 – III nagród 

Oto szczegóły:

I nagroda w konkursie rodzinnym pt. „Zapachniało gałązką choinkową”

1. KALINA KOPCIK
2. ZUZANNA DZIUBA
3. LAURA SIEWIER
4. IGOR GAWLIK
5. MAJA WIECZOREK
6. JULIA LESIŃSKA
7. JULIA, JAN JĘDRZEJCZYK 
8. OLIWIA SZTOMPKA
9. DAWID KANCEREK
10. WIKTORIA ZAŁÓG
11. LENA STOLARSKA
12. ŁYP PATRYCJA
13. SEBASTIAN JANUSEK
14. JULIA HOFMAN
15. PAWEŁ GAJEWSKI

II nagroda w konkursie rodzinnym pt. „Zapachniało gałązką choinkową”

1. IGOR KULIBERDA
2. MAKSYMILIAN KOWALIK
3. JULIA DEPTA
4. JULIA KAŹMIERSKA
5. ROKSANA ROSIK
6. SZYMON SZALIŃSKI
7. EMIL SCHEER
8. MAKSYMILIAN MAZUR
9. JAKUB JAGUŚ
10. ADAM WAWRZYŃSKI
11. MICHAŁ NATKAŃCZYK
12. WIKTOR WILCHELM
13. ADAM BAKALARZ
14. DOMINIKA PARADA
15. OLIWIER POWROŹNIK
16. DOMINIKA DZIWIŃSKA
17. MARTYNA KAROŃ
18. LENA KULIBERDA
19. ZUZANNA, KARINA ŁYSIK

III nagroda w konkursie rodzinnym pt. „Zapachniało gałązką choinkową”

1. NATANIEL CIESIELSKI
2. JAKUB CHYBALSKI
3. ANTONI KOZERA
4. WOJCIECH KOWALIK
5. JAKUB KLEKOWSKI
6. ZUZANNA TYBEL
7. PAWEŁ WOJCIECHOWSKI
8. JAKUB MATUSIAK
9. OLIWIA PIELES
10. KACPER WIECZOREK
11. MAGDALENA PARADA
12. OLIWIER MULARCZYK
13. FILIP WOLSKI
14. JAKUB MROŻEK
15. ALEKSANDRA ALAMA
16. MATEUSZ DRÓŻDŻ
17. WIKTORIA DYDOŃ
18. NADIA STRZEBIECKA
19. PATRYK HEMERLING
20. PAWEŁ ŁYP
21. MATEUSZ MIAŁKOWSKI
22. JAN NOWICKI
23. DAWID RUDNICKI
24. PATRYK WRÓBLEWSKI
25. PIOTR ŁYP
26. DOMINIKA GURAZDA
27. JAKUB SIEMIŃSKI

Dziękujemy za udział w konkursie i wykonanie zachwycających stroików.

Życzymy Radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
 
 
 
  

 
XVIII Festiwal Piosenki dla Przedszkolaka

14 grudnia 2013 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Radomsku odbył się XVIII Festiwal Piosenki dla Przedszkolaka pt. „Piosenki pod choinką”, którego organizatorem jest nasze przedszkole.

Jury w składzie:

1.Maciej Kowalczyk - przewodniczący
2.Ewa Kawka - członek
3.Jadwiga Szpruch-Barcińska - członek
4.Iwona Traczyk - członek

po wysłuchaniu 39 wykonawców, którzy zaprezentowali po jednym utworze związanym z tematyką festiwalu postanowiło wyróżnić:

Jakuba Piwońskiego z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Radomsku
Piotra Bilskiego z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Radomsku
Laurę Krawczyk z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Radomsku
Martę Dworzyńską z Publicznego Przedszkola w Kamieńsku
Julię Trajdos z Publicznego Przedszkola w Kamieńsku
Alicję Ciesielską z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego Nr 6 w Radomsku
Piotra Zagaja z Publicznego Przedszkola Nr 5 w Radomsku
Maję Osiewak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobryszycach
Małgorzatę Kociniak z Publicznego Przedszkola nr 6 w Radomsku

Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy, nagrody w postaci dziecięcych laptopów oraz pamiątkowe plakietki.

Podczas przerwy dzieci z zaciekawieniem obejrzały spektakl teatralny „Pastorałka” w wykonaniu aktorów Teatru „Pacuś” z Łodzi.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za interesujące prezentacje oraz rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie dzieci.

XVIII Festiwal Piosenki dla Przedszkolaka wsparły finansowo następujące instytucje:

1.Polska Grupa Energetyczna Dystrybucja S.A. Oddział Łódź - Teren
2.Miasto Radomsko
3.Esbank Bank Spółdzielczy w Radomsku
4.Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Konstalex” w Radomsku 

Dziękujemy!
 
 
 
 
  
 

 
UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA DZIECI 3-4- LETNICH ( ODDZIAŁ II) 
NA PRZEDSZKOLAKA


11 GRUDNIA 2013 ROKU O GODZINIE 15.30 W GRUPIE DZIECI 3- 4- LETNICH ODBYŁO SIĘ PASOWANIE DZIECI NA PRZEDSZKOLAKA. UROCZYSTOŚĆ ROPOCZĘŁA SIĘ OD POWITANIA ZAPROSZONYCH GOŚCI I WYSTĘPU MAŁYCH ARTYSTÓW, KTÓRZY ZAPREZENTOWALI SIĘ W BARDZO STARANNIE PRZYGOTOWANYM MONTAŻU SŁOWNO- MUZYCZNYM. DZIECI RECYTOWAŁY WIERSZE, ŚPIEWAŁY PIOSENKI ILUSTRUJĄC ICH TREŚĆ RUCHEM. NASTĘPNIE PAN DYREKTOR PASOWAŁ DZIECI NA PRZEDSZKOLAKÓW, WRĘCZAJĄC IM PAMIĄTKOWE KSIĄŻKI. PO ZAKOŃCZENIU OFICJALNEJ CZĘŚCI WYCHOWAWCA GRUPY PANI BARBARA MOSIŃSKA ZAPROSIŁA RODZICÓW DO UDZIAŁU W WARSZTATCH PLASTYCZNYCH, W CZASIE KTÓRYCH DZIECI Z POMOCĄ RODZICÓW OZDABIAŁY BOMBKI. ZABAWA BYŁA FANTASTYCZNA, A JEJ UWIEŃCZENIEM SĄ BARDZO EFEKTOWNE PRACE, KTÓRE MOŻNA OBEJRZEĆ NA CHOINCE W HOLU PRZEDSZKOLA. NA ZAKOŃCZENIE ZAPROSZONO WSZYSTKICH GOŚCI NA PYSZNY, SŁODKI POCZĘSTUNEK.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ.
 
 
 
 
 

 
MIKOŁAJKI

Dnia 6 grudnia 2013r. wszystkie dzieci uczęszczające do naszego przedszkola wzięły udział w uroczystości „Mikołajki z Mikołajem”. Po śniadaniu wszyscy obejrzeli spektakl teatralny pt. „Zimowa przygoda ze Świętym Mikołajem” przygotowany przez Teatr „Pacuś” ze Zduńskiej Woli. Mikołaj, który pojawił się podczas przedstawienia otrzymał imieninowy tort, którym później poczęstował dzieci. Po spektaklu dzieci w swoich salach czekały na spotkanie ze Św. Mikołajem i wymarzone prezenty. Wszystkie przedszkolaki były zachwycone prezentami i wizytą długo oczekiwanego gościa! Już dziś czekają na kolejne spotkanie za rok!
   
   
   
   
   
   
   
    

 
Światowy Dzień Pluszowego Misia – XI 2013r.
„Dziś w przedszkolu jest wesoło, misie z nami tańczą w koło”


Pluszowe misie – miękkie, miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną Przytulanką przy zasypianiu. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i wiersze.
25 listopada Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy w naszym Przedszkolu. W tym dniu dzieci z wszystkich grup przyniosły do przedszkola swojego pluszowego ulubieńca.
Celem przedsięwzięcia było między innymi: przybliżenie dzieciom, w sposób bardzo przystępny, historii powstania pluszowego misia, przedstawienie różnych sylwetek misiów - bohaterów literackich, filmowych i muzycznych- Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Colargola; zachęcenie do poszanowania zabawek, wdrażanie do wypowiedzi na bliski dzieciom temat, zachęcanie do wspólnego śpiewania piosenek oraz zabawy przy muzyce. 
Dzieci bawiły się przy piosenkach -„Pokochaj Pluszowego Misia", „Jadą, jadą misie”, „Dwa malutkie misie” oraz muzyce z bajki pt. „Przygody Kubusia Puchatka”. Dzieci smakowały – „małe co nieco", czyli słodki miodek.
Na zakończenie były robione pamiątkowe zdjęcia z Przytulanką, każde dziecko częstowane było cukierkami, a także otrzymało kolorowanki misiów.
Zabawa była znakomita, wszystkim dopisywał dobry humor, nie brakowało także ochoty do pląsów- szkoda, że dzień minął tak szybko!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 

 
„MASZERUJĄ PRZEDSZKOLAKI”- PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

19 listopada 2013 r.( wtorek) w naszym przedszkolu dzieci 3- letnie ( oddział I) w obecności swoich wychowawców Pani Iwony Bąkowicz, Jolanty Nowak, Marzanny Adamek oraz zaproszonych gości wśród których był Pan Dyrektor i Rodzice , zostały pasowane na przedszkolaków.
Uroczystość stała się doskonałą okazją do zaprezentowania wiedzy i umiejętności, które dzieci zdobyły od 1 września. Trzylatki śpiewały piosenki, tańczyły, bawiły się z rodzicami wykorzystując przy tym poznane w przedszkolu pląsy, zabawy z elementami pedagogiki zabawy klanza, zabawy z chustą animacyjną. Wszystkim dopisywał doskonały humor. Zwieńczeniem uroczystości było uroczyste pasowanie przez Pana Dyrektora naszych wychowanków na przedszkolaków. Dzieci otrzymały pamiątkowe znaczki z logo przedszkola i albumy, w których będą mogły z pomocą rodziców odnotowywać ważniejsze wydarzenia z życia przedszkolaka. Następnie wychowankowie i zaproszeni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek .
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Opracowała: Jolanta Nowak
 
 
 
 
 
  
 

 
Andrzejkowe czary- mary

Andrzejki to najbardziej magiczny dzień w roku. Według wierzeń, tego dnia spełniały się wróżby. Andrzejki obchodzimy w wigilię dnia św. Andrzeja czyli 29 listopada. W tym właśnie dniu dzieci z grupy 5, 5-6 i 6- latków poprzez czynny udział w zabawie zdobywały wiadomości na temat tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych. „Kim będę w przyszłości”, „Cukierkowe przepowiednie”, lanie wosku przez dziurkę od klucza to jedne z wielu zabaw pełnych magii i tajemnic, które dały przedszkolakom wiele radości i zadowolenia. Wróżbom andrzejkowym towarzyszyła muzyka i taniec. 

Opracowanie: J. Grzegorczyk
 
 
 
 
  

 
Warsztaty plastyczne

6 stycznia w Łodzi oficjalnie rozpoczął się Rok Tuwima. Tego dnia sto lat temu w „Kurierze Warszawskim” ukazał się debiutancki wiersz poety „Prośba”. 27 grudnia 2013 roku minie 60 rocznica śmierci poety. Obie daty stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. Dla nas, nauczycieli przedszkolnych jak i rodziców małych dzieci, znany jest przede wszystkim jako autor znakomitych, ponadczasowych wierszy dla dzieci, m.in. Lokomotywa, Ptasie radio, Okulary, Słoń Trąbalski, Bambo, Kotek, Abecadło, Rzepka. 
Nasze przedszkole też postanowiło uczcić tego wspaniałego poetę organizując w różnych grupach wiekowych spotkania z Tuwimem w tytule. Grupa dzieci 5,6-letnich zaprosiła swoich rodziców na warsztaty plastyczne. Rodzice i dzieci wykonywali scenografię oraz elementy pociągu, aby potem wspólnie z pięknymi rekwizytami zainscenizować wiersz „Lokomotywa”. 
 
 
 
 
 

 
Spotkanie z Joanną Wachowiak

W dniu 8 listopada 2013r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie przedszkolaków ze starszych grup wiekowych z pisarką dla dzieci- Joanną Wachowiak. Dzieciaki miały okazję wysłuchać tekstów pisarki w jej własnym wykonaniu oraz porozmawiać z autorką o pracy pisarza, jej blaskach i cieniach. Przedszkolaki miały też możliwość zakupu książek pani Wachowiak ze specjalną, imienną dedykacją. Pierwsza z pozycji nosi tytuł „O czym nie śniło się dorosłym” i zawiera zabawne, ciepłe i pogodne opowiadania, których bohaterem jest przedszkolak Bartek mający niezwykle barwne i obfitujące w przygody sny. „Opowiastki dla małych uszu” to zbiór opowiadań o sympatycznych zwierzętach, które mogą bardzo wiele nauczyć młodego czytelnika.
Przygoda z tymi właśnie książkami może być dla dziecka wspaniałym doświadczeniem, które z pewnością zaowocuje w przyszłości. Lektura porusza ciekawe tematy, pomagając dziecku zrozumieć je lepiej a zarazem ukazuje konsekwencje takich czy innych decyzji.
   
   
   

 
„Podróż lokomotywą Juliana Tuwima”

Dnia 28 października 2013 (poniedziałek) w grupie dzieci 6-letnich odbyły się warsztaty literackie ph. „Podróż lokomotywą Juliana Tuwima”. Wszystkie działania dzieci i rodziców związane były tematycznie z twórczością Juliana Tuwima. Rodzice licznie przybyli na spotkanie i chętnie angażowali się w czytanie i inscenizowanie wybranych utworów m. in. „Zosia Samosia”, „Lokomotywa”, „Bambo”, „Spóźniony słowik”, „Okulary”, „Abecadło”, „Warzywa”, „O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci”, „Kotek” (w ramach Klubu Czytających Rodzin). Rodzinne spotkania dostarczają wszystkim wiele radości i zadowolenia. 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 

 
„Muzyka Fryderyka Chopina”

23.X.2013r. (środa) dla grupy dzieci 5-letnich i ich rodziców zorganizowane zostało spotkanie poświęcone życiu i twórczości Fryderyka Chopina p/h „Muzyka Fryderyka Chopina”. Celem spotkania było wzbogacanie wiadomości dzieci o twórczości wielkiego Polaka. Wszystkie działania dzieci i rodziców związane były tematycznie z muzyką. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać pięknych wierszy autorstwa Cz. Janczarskiego i W. Chotomskiej w interpretacji rodziców naszych wychowanków (w ramach Klubu Czytających Rodzin). Muzyka Chopina- polonezy, mazurki, nokturny, walce-towarzyszyła dzieciom i rodzicom podczas całego spotkania, które zakończyło się wystawą prac plastycznych w wykonaniu dzieci „Obrazek z nutką” i rodziców „Portret Chopina”.

Opracowanie: J. Grzegorczyk
 
 
 
 
   
 

 
Policjanci w przedszkolu

W poniedziałek 7 października 2013r w naszym przedszkolu gościli funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Radomsku. Panowie policjanci rozmawiali z dziećmi na temat bezpieczeństwa i zachowania się na drogach. Uczulili na konieczność przestrzegania przepisów ruchu drogowego zarówno przez pieszych, jak i kierujących pojazdami. Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom numer alarmowy na policję 997 oraz numer ratunkowy 112. 

Dzieci miały możliwość przymierzenia czapki policjanta, obejrzenia kajdanek oraz broni. Wizyta funkcjonariuszy na długo zapadnie w pamięci małych uczestników.
  

  
Wycieczka do zakładu Energetycznego

Dnia 9 października 2013r dzieci 6-letnie uczestniczyły w wycieczce do Zakładu Energetycznego w Radomsku. Dzieci zwiedzały rożne pomieszczenia zakładu między innymi dyspozytornię gdzie na wielkiej ścianie znajduje się rozrysowana cała sieć energetyczna z kontrolkami informującymi o jej poprawności działania. Następnie na placu oglądaliśmy urządzenia do przetwarzania prądu – transformatory, szpule na kable. Na świetlicy oglądaliśmy film przedstawiający działanie i bezpieczne użytkowanie prądu, w trakcie oglądania filmu dzieci rozwiązywały quiz na temat bezpiecznego korzystania z prądu, miały możliwość przymierzenia kasku, rękawic oraz butów używanych podczas prac energetycznych.

Po wyjściu z budynku dzieci oglądały samochód pogotowia energetycznego poznały także numer alarmowy 991 jak również wchodziły na zwyżkę.

Po zakładzie oprowadzał nas tata Juli Rudeckiej Pan Dariusz Rudecki – dyrektor Zakładu Energetycznego w Radomsku, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Na zakończenie dzieci zostały obdarowane różnego rodzaju gadżetami. Do przedszkola wróciliśmy pełni wrażeń i zadowolenia.
 
 
 
 
 
 

 
Pomóżmy kasztanowcom

09.10.2013r. (środa) przedszkolaki z grupy 5 i 5-6- latków uczestniczyły w programie „Pomóżmy kasztanowcom”, zainicjowanym przez Fundacje Nasza Ziemia i Lasy Państwowe. 
Przedszkolaki we współpracy z Nadleśnictwem Radomsko od kilku lat chronią kasztanowce przy ulicy Pajdaka w Radomsku- wiosną zakładają opaski lepowe, jesienią prowadzą akcję grabienia, zbierania i utylizacji liści kasztanowców zaatakowanych przez poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka.
Tego typu działania przyczyniają się do kształtowania u dzieci odpowiedzialności za drzewa, wzbogacają wiadomości związane z ochroną środowiska.

Opracowanie: J. Grzegorczyk
  
 
 
 
 

© 2013. studioG9.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.